Układanie terakoty i glazury

Jak rozmieścić na ścianie płytki ceramiczne, aby efekt był doskonały? Wbrew pozorom nie jest to takie proste…

Na początku dopasowujemy rodzaj płytki do charakteru pomieszczenia. Na przykład ściany w łazience i w kuchni, powinny zostać wyłożone glazurą szkliwioną, która zabezpiecza przed ochlapaniem wodą bądź innymi zanieczyszczeniami. W bezpieczniejszych miejscach, możemy zastosować dekoracyjne płytki nieszkliwione. Najczęściej wybierane są duże płytki, jednak jeśli pomieszczenie posiada wiele załamań – lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszych płytek.

UWAGA! Podczas zakupów należy pamiętać, aby kupić 10-15 % więcej płytek, niż wynika to z powierzchni, jaką zamierzamy nimi pokryć.

Płytki ścienne

Podstawowe zasady podczas układania płytek na ścianie:

1. Układanie płytek należy zacząć od góry, ponieważ wysokość glazury nie jest wielokrotnością całej płytki. W praktyce przycinanie i dopasowywanie płytek wykonujemy tuż przy podłodze (rysunek). Tak samo postępujemy, obudowując np. wannę. Jeśli wysokość glazury na ścianie może być dowolna, wtedy rozpoczynamy układanie od dołu (rysunek).

2. Przy ościeżnicy drzwi i obrzeżu wanny najlepiej od razu docinać płytki do odpowiedniego kształtu i wymiaru. Porywanie tych miejsc wąskimi paskami jest trudniejsze w obróbce i daję słabszą przyczepność.

3. Wycinając w płytce otwór potrzebnego kształtu, należy wykonać go w miejscu, aby przy cięciu w jak najmniejszym stopniu narazić płytkę na uszkodzenie.

4. Ściana o symetrycznie dociętych płytkach wygląda znacznie lepiej, dlatego należy układać je symetrycznie względem jej środka – aby skrajne płytki miały co najmniej połowę szerokości płytki.

5. Spoiny płytek ściennych i podłogowych o tym samym wymiarze – powinny się spotykać w jednym miejscu.

6. Układając płytki na załamaniach ścian i słupach, należy rozmieścić tak, aby całe płytki wypadały na narożnikach zewnętrznych, zaś docięte – w narożnikach wewnętrznych..

7. Układając płytki na powierzchniach maskujących przyłącza sanitarne czy liczniki wody, trzeba pamiętać o zachowaniu dostępu do obsługi i naprawy tych urządzeń. Podobnie w przypadku zabudowy wanny, gdzie powinien znaleźć się otwór, pozwalający swobodnie stanąć przy wannie – jednocześnie pozostawiając wolny dostęp do rur.

8. Ważne jest dokładne sprecyzowanie ile potrzebujemy metrów listew do wykańczania: narożników wewnętrznych i zewnętrznych, otworów drzwiowych, okiennych, półek itp. Listwy te ułatwiają układanie glazury, chronią krawędzie płytek przed wyszczerbieniem i maskują krawędzie już przycięte. Ich kolor dobieramy zazwyczaj do koloru fugi, a szerokość dopasowujemy do szerokości spoin.

9. Należy pamiętać o zaplanowaniu rozmieszczenia płytek dekoracyjnych, czyli tzw. dekorów. Jeśli chcemy zrobić z nich np. szlaczek ozdobny wzdłuż ściany lub obramowanie lustra – musimy dokładnie ustalić ich liczbę.