Gładzie gipsowe

Gładzie najczęściej wykorzystujemy podczas wykańczania nowego domu oraz wszelkich prac remontowych. Dzięki nim sprawnie i niskim kosztem możemy uzyskać równe podłoże do malowania. W przeciwieństwie do tynków cementowych i cementowo-wapiennych, które nie mają tak idealnie gładkiej powierzchni – ich faktura jest naturalnie chropowata. Dlatego jeśli wolimy mieć gładkie ściany, przed malowaniem powinniśmy wyrównać je cienką warstwą gładzi gipsowej. Od dokładności wykonania i wprawy zależy wygląd końcowy naszej ściany.

Do czego przyda się gładź

Z gipsowej gładzi uzyskamy około dwóch, trzech milimetrów warstwy wyrównującej tynk cementowy, cementowo-wapienny, wapienny i gipsowy. Można nią również wykańczać powierzchnię płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub włóknowo-cementowych. Jednak inwestorzy najczęściej decydują się na samo wypełnienie spoin między takimi płytami. Jeśli cała powierzchnia podłoża jest równa i niezniszczona, w takim przypadku – gładź może zastąpić tynk. Takie kryterium spełniają prefabrykowane ściany z betonu albo keramzytobetonu oraz silikatowe ściany murowane na pełną spoinę.

Rodzaje gładzi gipsowych

 Gładzie zwykłe

To suche mieszanki wymagające rozrobienia z odpowiednią ilością wody. Po przygotowaniu mają postać gęstoplastycznej masy, którą należy wykorzystać w ciągu godziny. Jest to wystarczający czas, pozwalający na dokładne wygładzenie powierzchni. Gładzie nanosi się warstwą o grubości od jednego do trzech milimetrów. Na rynku możemy znaleźć gładzie do nakładania jedną warstwą lub kilkoma – w 20-minutowych odstępach (metodą “mokre na mokre”). Niektóre gładzie można nakładać na mokro, bez późniejszych poprawek w postaci szlifowania. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ eliminuje uciążliwe pylenie, dzięki czemu po pracy nie czeka nas gruntowne sprzątanie.

Gładzie białe

Posiadają charakterystyczną wyjątkowo biała barwą. Spowodowane jest to sposobem ich produkowania z gipsu alabastrowego. Dzięki tym śnieżnobiałym gładziom malowanie ścian na biało lub w jakimkolwiek jasnym kolorze pozwala na znacznie mniejsze zużycie farby. Wystarczy nanieść zaledwie jedną jej warstwę, by poprzedni kolor nie przebijał podłoża.

 Gipsowe masy szpachlowe

Są to zaprawy przeznaczone do wykańczania złączeń między płytami g-k. Nadają się także do wygładzania ścian, ponieważ można nimi pozbyć się nierówności na powierzchni do 5 mm. W odróżnieniu do gładzi nanosi się je warstwami. Standardowe masy szpachlowe są tańsze od gładzi, ale wzbogacone mikrowłóknami kosztują już nawet dwa lub trzy razy więcej.

Share