Gładzie najczęściej wykorzystujemy podczas wykańczania nowego domu oraz wszelkich prac remontowych. Dzięki nim sprawnie i niskim kosztem możemy uzyskać równe podłoże do malowania. W przeciwieństwie do tynków cementowych i cementowo-wapiennych, które nie mają tak idealnie gładkiej powierzchni – ich faktura jest naturalnie chropowata. Dlatego jeśli wolimy mieć gładkie ściany, przed malowaniem powinniśmy wyrównać je cienką warstwą gładzi gipsowej. Od dokładności wykonania i wprawy zależy wygląd końcowy naszej ściany.
Z gipsowej gładzi uzyskamy około dwóch, trzech milimetrów warstwy wyrównującej tynk cementowy, cementowo-wapienny, wapienny i gipsowy. Można nią również wykańczać powierzchnię płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub włóknowo-cementowych. Jednak inwestorzy najczęściej decydują się na samo wypełnienie spoin między takimi płytami. Jeśli cała powierzchnia podłoża jest równa i niezniszczona, w takim przypadku – gładź może zastąpić tynk. Takie kryterium spełniają prefabrykowane ściany z betonu albo keramzytobetonu oraz silikatowe ściany murowane na pełną spoinę.
Rodzaje gładzi gipsowych
To suche mieszanki wymagające rozrobienia z odpowiednią ilością wody. Po przygotowaniu mają postać gęstoplastycznej masy, którą należy wykorzystać w ciągu godziny. Jest to wystarczający czas, pozwalający na dokładne wygładzenie powierzchni. Gładzie nanosi się warstwą o grubości od jednego do trzech milimetrów. Na rynku możemy znaleźć gładzie do nakładania jedną warstwą lub kilkoma – w 20-minutowych odstępach (metodą “mokre na mokre”). Niektóre gładzie można nakładać na mokro, bez późniejszych poprawek w postaci szlifowania. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ eliminuje uciążliwe pylenie, dzięki czemu po pracy nie czeka nas gruntowne sprzątanie.
Posiadają charakterystyczną wyjątkowo biała barwą. Spowodowane jest to sposobem ich produkowania z gipsu alabastrowego. Dzięki tym śnieżnobiałym gładziom malowanie ścian na biało lub w jakimkolwiek jasnym kolorze pozwala na znacznie mniejsze zużycie farby. Wystarczy nanieść zaledwie jedną jej warstwę, by poprzedni kolor nie przebijał podłoża.
Są to zaprawy przeznaczone do wykańczania złączeń między płytami g-k. Nadają się także do wygładzania ścian, ponieważ można nimi pozbyć się nierówności na powierzchni do 5 mm. W odróżnieniu do gładzi nanosi się je warstwami. Standardowe masy szpachlowe są tańsze od gładzi, ale wzbogacone mikrowłóknami kosztują już nawet dwa lub trzy razy więcej.
Share